نکاتی که در مورد رانندگی در روزهای بارانی و شرایط لغزندگی بهتر است بدانیم و رعایت کنیم:

درفصل های پاییز و زمستان هر ساله به خصوص شاهد آغاز با رانندگی در شهرها و جاده های کشور هستیم در این شرایط اینکه دید رانندگان و عابران پیاده ضعیف‌تر شود بسیار است چون خیابان‌ها لغزنده می‌شوند و اکثریت می‌خواهند زودتر به مقصد برسند پس در روزهای بارانی باید بیشتر از مواقع دیگر به نکات ایمنی توجه کنیم.

زیرا با دانستن این نکات که اشاره خواهد شد سفری ایمن و راحت را تجربه می‌کنید. هرچند که همه می‌دانیم اگر در این شرایط شما هم رعایت کنید رانندگان ناشی‌ای هستند که می توانند خطرساز باشند بنابراین تغییر زمان سفر به زمانی دیگر معقولانه تر به نظر می رسد اما اگر امکانش نبود چاره‌ای جز رانندگی در شرایط بارانی ندارید.

دراین مقاله می‌خواهیم به نکاتی که لازم است در شرایط جوی رعایت شود اشاره کنیم. ممکن است برای اکثریت این مطالب، پیش پا افتاده باشد اما با کمی دقت درمطالعه و انجام دادن آن، هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ جانی خود و همسفرانتان را آسوده نمایید.

- اول از همه سرحال و شاداب پشت فرمان بنشینید تمرکز و دقت در وهله اول و اگر دیدید خستگی به سراغتان آمده حتما دقایق را استراحت کنید.

- از سیستم روشنایی  چراغ‌های خودرو برف پاک کن شیشه شوی‌ها لاستیک‌ها مقدار آج لاستیک کم وزیاد بودن باد تایر ترمزها از لنت های استاندارد استفاده شود روغن ترمز خودرو حتما چک شود .

اما طرز رانندگی صحیح در هوای بارانی ؟

زمانی که در هوای بارانی رانندگی می‌کنید اول سرعت مطمئنه را حفظ کنید چون در سرعت بالا ممکن است خودرو به این طرف وآن طرف برود یا آب گرفتگی‌هایی که حتی وسط بزرگراه‌ها هم ایجاد می‌شود از بزرگترین خطرات می‌تواند باشد پس دو دستی به فرمان بچسبید تا هدایت کردن خودرو سخت نباشد دست یا انگشتتان را وسط فرمان قرار ندهید چون در این زمان کنترل راننده وتمرکزتان به هم می‌ریزد.

حتی وقتی باران شدت کمی دارد برف پاک کن را روشن کنید این حرکت نباید برای زمانی باشد که دید شما به حداقل برسد چون خطرات زیادی به همراه دارد هرچه دید شما به جلو بیشتر باشد کنترل کردن خودرو راحت تر به نظر می رسد.

وقتی اختلاف دمای بیرون و داخل خودرو را شاهد هستیم به دلیل افزایش رطوبت شیشه‌های خودرو بخار کرده و باید از بخار زدای شیشه‌ها استفاده کرد که دید راننده و اطرافیان گرفته نشود. چراغ های خودرو را روشن کنید. (نور پایین) این کار باعث می‌شود هم دید شما نسبت به اطراف بهتر شود هم عابرین پیاده به راحتی خودرو را ببینند این کار در بسیاری از کشورها اجباری است .

حتی فاصله را با ماشین های دیگر رعایت کنید سرعت خود را مطمئن کنید تا قدرت ترمزگیری شما به راحتی انجام گیرد. دیده‌شده که در زمان بارش باران قدرت ترمزگیری هم به شدت کاهش پیدا می‌کند همیشه این فرض را داشته باشید که راننده‌ی خودروی جلو، مبتدی باشد پس با رعایت فاصله و سرعت از خطرات پیش‌رو جلوگیری کنید. زمانی که می‌خواهید مسیر خود را تغییر دهید به آرامی این کار را انجام دهید چراغ چشمک زن خودرو را به سمت مکان مورد نظر روشن کرده و از شتابزدگی تغییر ناگهانی خودرو بپرهیزید.

درجاده‌های خیس و لغزنده که احتمال لیز خوردن خودرو خیلی زیاد است از ترمز کردن آنی به خصوص اگر خودروی شما ترمز ABS و EBD نداشته‌باشد بپرهیزید.

گفته می شود 30دقیقه ابتدای بارش رانندگی خطرناک است  هروقت باران شروع به باریدن گرفت تا30دقیقه بعد که خیابان ها از روغن ها و آلودگی ها شسته شود زمان دارید تا به رانندگی بپردازید زمانی که به پیچ ها رسیدید سرعت خود را جوری تنظیم کنید که شتابزده عمل نکنید اگر این موارد که گفته شد را رعایت کردید نشان از راننده ی خوب بودن شما حتی در شرایط بارانی ولغزنده است.