دانستنی های مفیددر مورد لاستیک خودرو

folder_openمقالات خودرو
commentبدون دیدگاه

دانستنی های مفیددر مورد لاستیک خودرو

یکی از بزرگترین اختراعات بشر ساختن چرخ بوده است که با این ابداع، حرکت وجابجایی را بسیار آسان نموده  و انسان توانست از چرخ در ساختن ارابه‌ها و کالسکه‌ها استفاده کند.

اما ساختن چرخ پایان کار نبود چون با توجه به پیشرفت تکنولوژی، اختراع چرخ هم در دوره تکامل قرار گرفت و هر روز کامل‌تر می‌شد. اما برای بهتر حرکت کردن خودرو نیاز به لاستیک های بادی بود که توسط جان بوید دانلوپ اختراع شد او این چرخها را که از جنس کائوچو بود برای سه چرخه ساخت.

کم کم این اختراع با کمی خلاقیت در خودروها به کار برده شد. نکته جالب اینکه بیش از 95 درصد وزن خودرو را فشار باد درون لاستیک تحمل می‌کند و خود لاستیک تنها 5 درصد وزن را تحمل می‌کند. نحوه ی فرمان دادن هدایت شتاب گیری و ترمز کردن مطلوب به سطح جاده و لاستیک بستگی دارد.

اجزای تشکیل دهنده ی لاستیک:

آج لاستیک که به عنوان رابط بین سطح جاده‌ها و لاستیک وظیفه محافظت از بدنه لاستیک را در برابر ساییدگی و صدمات احتمالی برعهده دارد می‌توان به طرح‌های رگه ای-عرضی- ترکیبی از رگه ای و عرضی- وبلوکی اشاره کرد.

نوارهای فولادی در لاستیک‌های رادیال نوارهای محافظ فولادی مانند حلقه‌ای، اطراف لاستیک بین آج و بدنه قرار دارد و علاوه بر ایجاد اتصال بین این دو قسمت و جذب ضربات ناشی از سطح جاده مانعی در مقابل سوراخ شدن بدنه ایجاد می کنند.

لایه های شعاعی

این بخش از لاستیک از لایه هایی از رشته های مقاوم و مستحکم تشکیل شده که قابلیت تحمل فشار داخلی لاستیک و همچنین جذب نیروهای وارده از سطح جاده را دارد. درخودروهای سواری معمولا جنس آنها از پلی استر می‌باشد در خودروهای سنگین هم از فولاد استفاده می شود

 

.

دیواره های کناری

پایداری جانبی لاستیک ها توسط این دیواره ها فراهم می شود و مشخصات لاستیک و نام سازنده آن روی این قسمت نوشته می‌شود. آستر داخلی این لایه لاستیکی که جایگزینی برای تیوپ در لاستیک های بدون تیوپ هستند جهت جلوگیری از نشت هوا به بیرون از لاستیک به کار می رود.

برای مراقبت از لاستیک خودرو فشار بادتایر را هر ماه باید اندازه گیری کرد و آج لاستیک را بررسی نمود که درهوای برفی اگر زیر 5میلی متر باشد باعث تصادف می‌شود.

نحوه ی نگهداری و مراقبت از لاستیک خودرو

یکی از مهم ترین اجزا تشکیل دهنده‌ی خودرو لاستیک یا تایر آن است که راننده باید از لحاظ شکل و کیفیت همیشه مورد بررسی قرار دهد زیرا اگر مشکلی بروز کند خسارت مالی سنگین و اتفاقات جبران ناپذیری را رقم خواهد زد. ترکیدن لاستیک‌های جلو خیلی خطرناک تراز ترکیدن لاستیک های عقب می‌باشد پس باید سالم‌ترین لاستیک‌ها در چرخ جلو مورد استفاده قرار گیرد تا امکان ترکیدن آن‌ها کم شود. چون در این صورت در سرعت بالا اگر لاستیک جلو آسیب ببیند احتمال چپ شدن خودرو چند برابر است. لاستیک های عقب نیروی رانش را تحمل می کنند و به همین دلیل است که از قسمت وسط آج آسیب می بینند. ما در این مقاله چگونگی مراقبت از لاستیک خودرو را خلاصه وار می گوییم:

ساده ترین روش این است که با ناخن شصت، سوزنی را به دریچه خروجی باد وارد کنید اگر انگشت خیس شد باید به تعمیرگاه مراجعه نمایید چون مخزن باید خشک باشد رطوبتی که وارد تایر می شودسبب اختلاف فشار ودر نهایت فرسودگی و خوردگی کناره های تایر می شود.

پله کردن لاستیک بررسی شود

اگر بعد از باد کردن تایر متوجه ساییدگی نامسطح یا پله کردن لاستیک شدید باید به تنظیم دوباره چرخ های خودرو  بپردازید اما این امکان هم هست که پله کردن آج ها به خاطر ترمز یا کمک فنر نامناسب  بوجود امده باشد برای طول عمر بیشتر لاستیک ها این مراقبت ها ضروری است.

اگر لاستیک از آج مناسب  برخوردار نباشد موجب می‌شود در آب وهوای بارانی در زمان رانندگی آب نتواند از زیر لاستیک و داخل آج ها به سرعت بیرون برود بنابر این اصطکاک لاستیک با سطح جاده کم می شود وخودرو سر می‌خورد.

از تمیز کننده چرخ استفاده کنید

کثیف شدن رینگ های خودرو سبب پوسیدگی لنت های ترمزمی شود به طوری که باشست وشوی خودرو لکه های آن پاک نمی شوند و برای پاک شدن نیاز به پاک کننده‌‌ی رینگ هست و این پاک کننده ها بستگی به  نوع رینگ خودرو دارد چون متنوع هستند با پولیش چرخ هم می‌توان از رینگ های فولادی مراقبت کرد.

میزان فرمان فراموش نشود

هر50هزار کیلومتر باید به تنظیم چرخ ها توجه شود تنظیم نامناسب چرخ  سبب فرمان پذیری ضعیف و کوتاه شدن عمر تایر می شود اگر فرمان خودرو بیش ازحد معمول سفت تر باشد یا خودرو به سمت دیگری کشیده می شود در تنظیم چرخها ومیزان فرمان مشکل وجود دارد.

به پیچ های چرخ رسیدگی شود

اگر پیچ های لاستیک مورد بررسی قرار نگیرد موجب خوردگی پیچ و مهره ها و در نتیجه گیر کردن آن ها می‌شود. این نشانه های کوتاهی بود از مراقبت راننده ها از خودروهای شخصی که باید انجام دهند تا به هزینه‌های گزاف مجبور نشوند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonرزرو تلفنی خودرو