گیربکس خودروهای دنده اتوماتیک

folder_openمقالات خودرو
commentبدون دیدگاه
BMW

Bmw 528

گیربکس خودروهای دنده اتوماتیک

دراین مقاله سعی بر این است که راجع به بایدها و نبایدهای خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک و نحوه رانندگی با اینگونه خودروها اشاره ای کوتاه داشته باشیم.

تاچندسال پیش استفاده از گیربکس در خودروها را ایرانیان مناسب نمی دیدند و حتی با این تکنولوژی نه چندان جدید، مخالفت هم داشتند که باحضور هرچه بیشتر خودروهای اتوماتیک به بازار کم کم این فکرجای خود را به علاقمندی داد. اما باید بدانیم همانطور که این جعبه دنده‌ها دارای مزایای زیادی هستند به همان میزان نوع رانندگی و نگه داری از این جعبه‌ دنده‌ها دارای قانون خاص خود می‌باشد.

نحوه صحیح رانندگی با خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک:

1: گیربکس‌های اتوماتیک به مایع روان کننده‌ای به نام واسکازین مجهز هستند که به دلیل فشردگی تجهیزات و چرخ دنده‌های موجود در گیربکس‌های اتوماتیک کار مایع روان‌کننده بیشتر می‌شود. درفصل‌های سرد سال بلافاصله بعد از روشن شدن خودرو نباید حرکت کرد چون واسکازین به خاطر کاهش دما کمی غلیظ‌تر می‌شود و روان کنندگی را به خوبی نمی‌تواند انجام دهد به خاطر همین با گرم شدن کم کم رقیق‌تر می‌شود و می‌توانید بدون نگرانی از گیربکس خودرو استفاده کنید.

2: هنگام حرکت هیچوقت پدال گاز را فشار ندهید. اهرم دنده را در حال درایو قرار دهید چون به دلیل فشار بیش ازحد به گیربکس صدمات جبران ناپذیری وارد می‌شود و باید به یاد داشته باشیم این خودروها با دنده‌ی اتوماتیک به منظور رانندگی راحت طراحی شده‌اند پس با کارهای خطرناک جان خود را به خطر نیندازیم.

3: زمانی که خودرو در حال حرکت به سمت جلو بوده اهرم دنده را روی R قرار ندهید صبرکنید خودرو ایست کند سپس دنده را تعویض نمایید چون اگر این کارها رانکنید عمر جعبه دنده اتوماتیک شما کاهش می‌یابد.

4: در سرازیری‌ها با دنده خلاص یا همان N حرکت نکنید باتصور اینکه مصرف سوخت شما کاهش پیدا می‌کند چرا که گیربکس‌های اتوماتیک مواقعی که بار روی خودرو نباشد میزان مصرف سوخت خود را کاهش می‌دهند.

5: اگر خودروی شما اتوماتیک هست از یدک کردن خودروی دیگر بپرهیزید چرا که به گیربکس فشار شدید وارد می‌شود و خودرو صدمه می‌بیند.

6: در ترافیک‌ها باید بیشتر حواسمان به گیربکس‌های اتوماتیک باشد اگر در ترافیک بیش تر از 15دقیقه هستید گیربکس را درحالت دستی قرار دهید تا از تکرار یک و دو شدن جلوگیری کنید. همچنین اگر در ترافیکی هستید که کمتر از یک دقیقه ایست کامل کردید اهرم دنده را درحالت خلاص قرار ندهید.

7: هنگامی که قصد پارک خودرو را هم دارید باید خودرو ایست کامل کند بعد از فشردن پدال ترمز اقدام به تغییر دنده به حالت پارک یا همانP نمایید چون در غیر اینصورت فشار زیادی به گیربکس وارد می‌شود.

همچنین واسکازین گیربکس اتوماتیک بیشتر خودروها هرچند وقت یکبار باید مورد بازدید قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود معمولا در هر 25 هزار کیلومتر این مایع روان کننده باید چک شود. گیربکس خودروهای امروزی درکنار موتور و زیر درب کاپوت قرار دارد.

سیستم سرمایشی موتور خودرو یکی از وظایفش پایین نگه داشتن دمای گیربکس می‌باشد پس همیشه از سالم بودن سیستم سرمایشی موتور هم اطمینان حاصل کنید چون فقط برای تنظیم دمای موتور طراحی نشده‌اند چرا که در صورت معیوب شدن به گیربکس خودرو صدمه وارد می شود تا موتور خودرو.

و در آخر اینکه خودروهای با گیربکس اتوماتیک برای رانندگی راحت و بدون دردسر طراحی شده اند، چه رانندگی در شهر چه رانندگی برون شهری. پس از شتاب های ناگهانی و حرکت‌های خطرساز بپرهیزید چون که اینگونه گیربکس ها برای رانندگی منطقی و بدون هیجان می‌باشد اما اگر شما علاقه به هیجان زیاد و رانندگی شتاب زده دارید بهتر است سمت این خودروها نروید و خودروهای به روز را انتخاب نمایید که همچنان گیربکس دستی دارند، مثل تویوتا GT86 خودروی اسپرت و هیجان انگیز با جعبه دنده ی دستی.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonرزرو تلفنی خودرو