آشنایی با چند تکنیک رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می کند (4)

آشنایی با چند تکنیک رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می کند

آشنایی با چند تکنیک رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می کند

رانندگی از جمله توانایی هایی است که با تمرین کردن و افزایش تجربه، بهبود خواهد یافت. تکنیک‌ های رانندگی علاوه بر اینکه ایمنی را بهبود می بخشند، رانندگی را نیز لذت‌ بخش ‌تر و کارآمدتر می کنند. با یادگیری کنترل ماشین در شرایط گوناگون و همچنین یادگیری تکنیک ‌های پیشرفته، رانندگان می توانند عملکرد خود را در جاده ‌ها بهبود دهند. شما می توانید با استفاده از تکنیک ‌های صحیح، مصرف سوخت ماشین را بهینه کنید و سایش لاستیک‌ ها را کاهش دهید تا دچار حوادث ناگوار نشوید.

همان طور که گفته شد تکنیک های رانندگی ایمن دارای اهمیت بسیار است زیرا با تسلط بر آن، رانندگان قادر خواهند بود تا در شرایط متفاوت آب و هوایی همچون باران، برف و یا مسیر های لغزنده، کنترل بیشتری بر ماشین خود داشته باشند. علاوه بر نکات گفته شده، تکنیک ‌های رانندگی، شما را قادر می سازد تا نسبت به رفتار سایر رانندگان و عوامل جاده ‌ای هوشیارتر باشید و هنگام اجاره خودرو بدون راننده از بروز خسارات جلوگیری نمایید.

بررسی چند تکنیک رانندگی

تکنیک های رانندگی شامل چندین اصول پایه ای حائز اهمیت همچون تسلط بر فرمان خودرو، ترمز گرفتن مناسب و شتاب‌ دهی بهینه می باشند. خوب است بدانید مهارت داشتن بر این توانایی ها برای هر راننده ‌ای الزامی می باشد. در مواقع خاص همچون رانندگی در باران، برف یا یخ، مهارت ‌های مهمی برای حفظ تسلط بر ماشین و جلوگیری از لغزیدن آن وجود دارد. یک تکنیک مهم رانندگی از نوع تدافعی می باشد که به رانندگان کمک می‌ کند از تصادفات احتمالی جلوگیری کنند و آگاهی محیطی لازم را برای جلوگیری از برخورد داشته باشند.

رانندگی تدافعی

رانندگی تدافعی یک تکنیک رانندگی با اهمیت است که قصد آن پیش ‌بینی و جلوگیری از برخورد ها در شرایط خطرناک جاده ها می باشد. در این سبک از رانندگی، رانندگان همواره نسبت به شرایط محیطی و رفتار سایر رانندگان آگاهی لازم را دارا می باشند. آن‌ ها با حفظ فاصله مناسب و ایمن نسبت به سایر خودرو ها و توجه به تابلو ها و علائم راهنمایی و رانندگی، همواره آماده واکنش سریع در شرایط اضطراری می باشند. این تکنیک رانندگی خصوصا در ترافیک سنگین، مسیر های شهری و شرایط آب و هوایی نا مساعد بسیار تاثیرگذار است.

آشنایی با چند تکنیک رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می کند (2)
آشنایی با چند تکنیک رانندگی که شما را به راننده ماهری تبدیل می کند (2)

رانندگی در پیچ ‌های تند

رانندگی در پیچ ‌های تند مستلزم یادگیری تکنیک ‌های خاص رانندگی است تا ماشین به راحتی در مسیر درست باقی بماند. نخستین گام در این تکنیک رانندگی، کاهش سرعت قبل از ورود به پیچ می باشد تا بتوان با تسلط بیشتری از پیچ عبور کرد. راننده می بایست از ترمز بی مورد در حین پیچیدن خودداری کند و به جای آن از نیروی موتور و دنده‌ های پایین ‌تر برای کاهش سرعت بهره بگیرد. هدایت فرمان ماشین می بایست خیلی نرم و بدون حرکات ناگهانی و هیجانی صورت گیرد تا ماشین به سمت خارج پیچ منحرف نشود.

تکنیک نیم کلاچ 

این تکنیک رانندگی یکی از توانایی های اساسی و بسیار کاربردی در امر رانندگی با ماشین هایی است که دارای  دنده دستی می باشند. این تکنیک رانندگی در ترافیک سنگین و توقف ‌های مکرر طولانی، بسیار حیاتی است. نیم کلاچ به معنای گرفتن پدال کلاچ در شرایطی است که دیسک کلاچ و صفحه کلاچ نیمه درگیر باشند تا ماشین بدون شتاب ناگهانی و به آرامی به مسیر خود ادامه دهد.

برای اجرای این تکنیک، شما می بایست به آرامی پدال کلاچ را تا نیمه بالا آورده تا زمانی که متوجه شوید ماشین شما شروع به لرزیدن بسیار اندکی کرده است. در همان حال، همزمان با گرفتن پدال کلاچ در این وضعیت، پدال گاز را به آرامی فشار دهید تا ماشینتان خیلی نرم به حرکت بیفتد. این تکنیک رانندگی نیاز به تمرین مکرر و پدال گیری دقیق دارد تا موتور ماشین شما به طور ناگهانی خاموش نشود و یا خودرو نا خواسته شتاب نگیرد.

رانندگی در جاده ‌های کوهستانی

رانندگی در جاده‌ های کوهستانی نیازمند پیاده سازی تکنیک های خاصی می باشد تا در پیچ ‌های شدید، شیب‌ های زیاد و تغییرات ناگهانی ارتفاع، رانندگان به ماشین خود تسلط کافی داشته باشند. یکی از اساسی ترین مباحث در این نوع از رانندگی، کاهش سرعت و استفاده از دنده‌ های پایین‌ تر است تا با کنترل بیشتری به مسیر خود ادامه دهیم. زمان بالا رفتن از تپه ‌ها، استفاده از دنده‌ های پایین تر برای جلوگیری از فشار زیاد بر موتور ماشین بسیار موثر است و عملکرد آن را بهبود می بخشد. رعایت فاصله ایمنی و مناسب با سایر خودرو ها در این مناطق بسیار حیاتی می باشد.

رانندگی در شرایط نامساعد جوی

رانندگی در شرایط نامطلوب آب و هوایی همچون باران، برف، مه و یخ، مستلزم یادگیری تکنیک‌ هایی خاص برای جلوگیری از حوادث ناگوار می باشد. مهم ترین اصل در این تکنیک رانندگی، کاهش سرعت و افزایش فاصله مناسب و ایمن از سایر ماشین ها می باشد. سطح جاده در این شرایط بسیار لغزنده است و اگر هوشیار نباشید امکان دارد در امر ترمز گیری نتیجه مطلوب را به دست نیاورید.

در این شرایط استفاده از چراغ‌ های ماشین برای بهبود دید و دیده شدن توسط سایر رانندگان نیز بسیار مهم می باشد. معمولا اگر شرایط جوی بسیار نامساعد باشد شما با فعال کردن جفت چراغ راهنمای خودرو، حضور خود در جاده را به دیگران اعلام می کنید. استفاده از زنجیر چرخ در شرایطی که جاده پوشیده از برف است، بسیار مهم قلمداد می گردد.

رانندگی در شب

رانندگی در شب به توجه و دقت بیشتری نیاز دارد، چون دید راننده محدود تر و احتمال وقوع حادثه بیشتر است. مهم ترین تکنیک رانندگی برای ایمنی در شب، استفاده درست از چراغ‌ های جلو و عقب ماشین می باشد. رانندگان می بایست از نور پایین در مواقعی که ترافیک وجود دارد استفاده کنند تا برای سایر رانندگان مشکلی ایجاد نکنند. البته زمانی که جاده خلوت است، با استفاده از نور بالا می توانند دید بهتری نسبت به جاده و اطراف آن داشته باشند.

جمع بندی مطالب

یادگیری و تمرین تکنیک‌ های گوناگون رانندگی، ایمنی و عملکرد رانندگان را بهبود می بخشد. شما می توانید با افزایش مهارت خود در پیاده سازی تکنیک های رانندگی و رعایت نکات ذکر شده، سفری ایمن و لذت بخش را با اجاره خودرو برای خود و اطرافیان رقم بزنید. به عنوان نکته آخر خوب است بدانید می توانید جهت اجاره خودرو با راننده و بدون راننده روی کمک مجموعه ما حساب باز نمایید.

این پست چقدر مفید بود؟

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید! 0

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *