رانندگی در شب

folder_openمقالات خودرو
commentبدون دیدگاه

رانندگی در شب با انواع خودروهای لوکس چگونه است:
رانندگی در شب چگونه است؟ چگونه در شب رانندگی کنیم؟ راه های رانندگی در تاریکی و شب. در این مقاله شما کاربران فرا خواهید گرفت که چگونه در شب و تاریکی می توانید رانندگی بهتر و البته ایمن تری داشته باشید.
حتما همه ی شما بار ها و بار ها در جاده های تاریک و یا در شب رانندگی کرده اید و اطلاع دارید که علاوه بر سخت شدن رانندگی در شب چه خطراتی هم شما را تهدید می کند. اما چه مهارت ها و چه نکته هایی را باید فرا بگیرم تا در شب رانندگی ایمن و همچنین صحیح داشته باشیم.
معمولا رانندگی در شب به دلیل تاری دید و نبود نور کافی، مشکلات فراوانی را به وجود می‌آورد. مرسدس بنز با تعبیه نمایشگری خاص در طراحی S Class مقابل دید راننده، این مساله را تا حد زیادی حل کرده است. این نمایشگر، تصویر جاده را با جزئیات و وضوح کامل نشان می‌دهد تا فرد با تسلط بیشتری در جاده رانندگی کند.
قدرت دوربین آن به حدی است که حتی قادر است داخل خودروی جلویی را نیز نشان دهد.
اولین نکته سرعت پایین و تمرکز بالاست:
چه شما هایی که از رانندگی در شب خوشتان نمی آید و چه شمایی که عاشق رانندگی در شب هستید باید بدانید که تصادفات و سوانح به وجود آمده در شب و تاریکی سه برابر روز است و این در حالی است که تنها یک چهارم رانندگی های انجام شده در طول یک شبانه روز، در تاریکی شب انجام می شوند. بنابر این آمار ارائه شده ازمراکز تصادفات که نشان دهنده سوانح و خطرات بسیار بیشتر در شب و تاریکی شما رانندگان گرامی می باشد هم باید با نکات مهم رانندگی در شب و تکنیک های مربوط به آن آشنا شوید.
عمق دید کمتر، توانایی تشخیص رنگ های پایین، دید پیرامونی و محیطی کم و … از جمله مشکلات دید در نور کم و همان رانندگی در شب هستند. همچنین بر همه این مشکلات دیداری، مشکلاتی همچون خستگی بیشتر، خواب آلودگی و تمرکز کمتر را اضافه کنید. از سوی دیگر با چراغ های کم نور نهایتا از ۴۵ تا ۸۰ متر جلوی خودروی خود را دید خواهید داشت و با چراغ های مناسب و پر نور نهایتا ۱۰۶ الی ۱۵۰ متر دید خوب خواهید داشت و این در حالی است که با سرعت حدودا ۹۶ کیلوکتر بر ساعت چیزی حدود ۶۰ متر را تا توقف خودرو نیاز خواهید داشت. بنابر این در سرعت های بالا حتی اگر تمام حواستان و دیدتان کاملا معطوف به رانندگی باشد فرصت مانور چندانی برای جلوگیری از سانحه نخواهید داشت.
چراغ های خوردو حتما باید تنظیم شود:
تجربه و تحقیقات نشان داده است که حتی در خودرو های جدید با چراغ های جدید بعضی وقت ها، چراغ ها نامیزان و یا تنظیم نشده جایگذاری می شوند که منجر می شود نور و دید شما خوب و صحیح نباشد. بنابراین نور و چراغ های خودرو جای بررسی دارد. شما رانندگان می توانید از دفترچه راهنمای خودروی خود برای تنظیم دقیق چراغ ها کمک بگیرید و اگر خودتان همچین توانایی و یا مهارتی را ندارید باید به سراغ نمایندگی و یا شرکت اجاره دهنده ی خودروی موردنظر بروید. دقت کنید که مسیر چراغ ها، خطری برای رانندگان مقابل شما ایجاد نکند.
همچنین شما با نظافت و تمیز کردن چراغ ها و لامپ ها تا حدود بسیار زیادی می توانید بر قدرت ان ها تاثیر گذار باشید.
استفاده ی به جا از نور بالا در شب :
استفاده از نور بالا در شب در صورتی که صحیح و درست استفاده شوند یک امر ضروری و بسیار مفید و کاربردی است. مطمئنا دید شما با نور بالا به واسطه زاویه چراغ ها به مراتب بیشتر خواهد شد. شما از نور بالا زمانی باید استفاده کنید که جاده بسیار تاریک است با دید کم و شما در جاده و یا مسیری کم تردد در حال رانندگی هستید. در این صورت دید شما و همچنین عمق دید بسیار بیشتر و با وضوح کامل تر خواهد بود.
• مدام حواستان باشد که هنگامی که با نور بالا در حال رانندگی هستید به محض مشاهده خودرویی در جاده مخصوصا از سمت رو به رو، نور بالا را به پایین تغییر دهید تا از اذیت و حتی بروز سانحه جلوگیری کنید.حتما شما راننده عزیز قوانین را بهتر از دیگران رعایت کرده و احتمال مشکل برایتان کمتر می شود.
• در جاده های پر پیچ و خم، در سر هر پیچ چنانچه با هاله ای ازنور در حال نزدیک شدن مواجه شدید حتما زاویه نور ها را به پایین تغییر دهید تا از بروز سوانح جدی خود داری کنید.
با شب و رانندگی در تاریکی آشنا شوید (سرعت پایین، تمرکز بالا)
یکی از بزرگ ترین و جدی ترین خطرات رانندگی در شب، به خواب رفتن است. اما چگونه می توانید از این مشکل و خطر فرار کنید. شما باید بدانید که قبل از رانندگی در شب و در طی روز میبایست استراحت کامل و لازم را داشته باشید و سعی کنید رانندگی در شب بلند مدت نباشد و مدام در بازه های مشخص استراحت کنید و سپس مسیر را ادامه دهید.
1. صحبت کردن:شاید یک راه بسیار خوب برای جلوگیری از به خواب رفتن در خودرو باشد. چنانچه خودروی شما دارای سر نشینان دیگر است شما کاربران می توانید با شروع یک بحث معمول و ادامه دادن این بحث شیرین و پی بردن به زوایای پنهان بحث خود را به راحتی از شر به خواب رفتن برهانید. البته دقت داشته باشید که خیلی درگیر بحث نشوید و حواستان پرت نشود.
1. استفاده از موسیقی
شاید شامگاهان، با آن آرامش مثال زدنی در دل جاده های بی پایان به همراه نسیم و جریان هوای خنک وارد شده از پنجره بهترین زمان برای گوش فرا دادن به یک موسیقی ناب باشد. در این زمان است که جزئیات بیشتری از موزیکی که بار ها گوش فرا داده اید برای شما نمایان می شود. بسته به سلیقه خود و البته شرایط اقدام به روشن کردن سیستم صوتی خودرو کنید و با گوش فرا دادن به موسیقی از به خواب رفتن خود جلوگیری کنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Buttonرزرو تلفنی خودرو